با عنایت به اهمیت حوزه بانکداری، شرکت فرازپردازان از خرداد ماه سال ۱۳۹۰ تاکنون، با شرکت بهستان رایان در توسعه و پشتیبانی نرم افزارهای بانکی همکاری می‌نماید. نرم افزارهای بانکداری سیمیا ۴، سیمیا ۵ و سبا در موسسات مالی و اعتباری همچون ثامن الائمه با بیش از ۶۰۰ شعبه در سطح کشور، کوثر با بیش از ۳۹۷ شعبه در سطح کشور، و پست بانک ایران با بیش از ۱۴ هزار دفتر و شعبه در حال استفاده است.

در سالهای اخیر به صورت میانگین در حدود بیست نفر از مدیران و کارشناسان شرکت فرازپردازان در پروژه های بانکی مذکور فعالیت داشته اند. این شرکت در توسعه و پشتیبانی از نرم افزارهای بانکی زیر با شرکت بهستان رایان همکاری می‌نماید.

نرم افزار سبا

سبا یک نرم افزار مالی کامل، مخصوص استفاده در مؤسسات مالی و اعتباری است که با تکنولوژی .Net پیاده سازی شده و از پایگاه داده MySql برای مدیریت داده خود استفاده مینماید. عملکرد این نرم‌افزار بصورت آفلاین می‌باشد.

نرم افزار سیمیا ۴

یک نرم افزار بانکداری متمرکز آنلاین است که با تکنولوژی .Net پیاده سازی شده و در بسیاری از مؤسسات مالی و اعتباری مورد استفاده می‌باشد.

نرم افزار سیمیا ۵

سیستم بانکداری متمرکز سیمیا ۵ بر بستر J2SE تولید شده و از محصولات شرکت Oracle برای مدیریت داده‌های خود استفاده می‌نماید. این نرم افزار شامل مجموعه کاملی از ماژول‌های کاربردی در حوزه بانکداری است و امکان ارائه خدمات بانکی را به مشتریان به صورت بهینه و در حداقل زمان فراهم می‌نماید.

در حوزه توسعه نرم افزار سیمیا ۵

شرکت فرازپردازان ماژول های زیر را به مجموعه ماژول های سیمیا ۵ افزوده است

مدیریت فروش و عرضه اوراق بهادار:

این ماژول برای پست بانک ایران، توسط شرکت فرازپردازان طراحی و پیاده سازی شد. و در پایان سال ۹۰ در اختیار پست بانک قرار گرفته و در همان سال مورد بهره برداری کامل قرار گرفت. این ماژول شامل پیش فروش، فروش، بازخرید و تسویه، پرداخت سود ماهانه، جابجایی اوراق بین واحدها و … می شود.

پیاده سازی Signature pad:

با پیاده سازی این ماژول، امضای مشتریان موسسات و بانکهای استفاده کننده از این نرم افزار، می تواند به صورت الکترونیکی وارد سامانه شود تا احراز هویت مشتریان با سهولت بیشتری انجام گیرد.

بسته توزیع ملزومات:

برای جابجایی ملزومات مانند دسته چک، برگه سپرده، کارت و .. مابین خزانه، سرپرستی‌ها و شعب مختلف، ابطال آنها و بازگرداندن ملزومات استفاده نشده، و همچنین فراهم آوردن زیرساختی برای استفاده از این ملزومات در سایر ماژول‌های سیستم، این بسته طراحی و پیاده سازی شد.

بسته اعطای تسهیلات از محل وجوه اداره شده:

این ماژول برای موسسات مالی و اعتباری پیاده سازی شد تا بتوانند از محل اعتباراتی که مشتریان خاص در اختیارشان می‌گذارد، به سایر مشتریان معرفی شده از سوی واگذارنده، تسهیلات مورد نظر را پرداخت نمایند.

تکمیل تسهیلات مشارکت مدنی:

تکمیل بسته تسهیلات مشارکت مدنی، که تا پیش از این تنها از عملیات ابتدایی پشتیبانی می‌نمود، توسط این شرکت انجام شد. برای نمونه امکان تمدید این نوع تسهیلات، براساس پارامترهای تعیین شده و زمان اعلام نیاز مشتری (قبل از سررسید و یا بعد از سررسید) ایجاد شد تا محاسبات بصورت کاملا اتوماتیک توسط نرم افزار انجام و اسناد حسابداری مورد نیاز برای تمدید صادر شود. انتقال مطالبات به طبقه سررسید گذشته و معوق و مدیریت و صدور کلیه اسناد مربوطه نیز به ماژول اصلی اضافه گردید.

بسته حساب های ما نزد سایر بانک ها:

اغلب موسسات مالی، برای مدیریت بهتر منابع خود، در سایر بانک ها حساب افتتاح کرده و از آن حساب‌ها برای مدیریت وجوه نقد مؤسسه استفاده میکنند. برای مدیریت حسابها و استفاده از آنها این بسته پیاده سازی شد و در اختیار مشتریان سیمیا قرار گرفت.

زیر سیستم عملیات پایان سال

کلیه امور مربوط به یافتن مغایرت‌های حسابداری که لازم است قبل از بستن حساب‌ها در پایان سال مالی انجام شود و عملیات ثبت اختتامیه و افتتاحیه پیاده سازی شده است.

زیر سیستم تعریف و ویرایش تسهیلات

تعریف تسهیلات جدید بصورت کاملا پارامتریک با آزادی عمل بالا، فعال/غیر فعال کردن تسهیلات موجود در سیستم و ویرایش کلیه پارامترهای انواع تسهیلات موجود در سیستم توسط این زیرسیستم عملیاتی شده است.

زیر سیستم تعریف و ویرایش کدینگ حسابداری

کدینگ حسابداری یک سیستم بانکداری، از مؤلفه های اصلی محسوب می‌شود و امکان تغییرات آسان در این ماژول از ویژگیهای مثبت سیستم مدیریت خواهد بود. در این زیرسیستم، امکان تعریف و ویرایش کدینگ حسابداری بصورت کاملا پارامتریک و کاربرپسند فراهم آمده است.

زیر سیستم مدیریت کاربران

تعریف کاربران جدید، ویرایش مشخصات کاربران موجود، تغییر رمز ورود به سیستم، تعریف صندوق برای کاربران باجه‌ها، فعال/غیرفعال نمودن کاربران، تعیین سطوح دسترسی و سایر امکانات مورد نیاز مرتبط با فعالیت‌های کاربران در این زیرسیستم در اختیار مشتریان قرار گرفته است.

زیر سیستم تعریف و ویرایش شعب

تعریف شعب جدید، ویرایش مشخصات شعب موجود، تعیین کاربران هر شعبه و … از امکاناتی است که در این زیرسیستم فراهم شده است.

بسته کلرینگ و سما:

برای انجام مبادله چک ها بین بانکها، سامانه ای برای حذف فیزیک چک، با نام اختصاری سما توسط بانک مرکزی تدوین شد. شرکت فرازپردازان، پیاده سازی این سامانه را در نرم افزار سیمیا ۵ انجام داد. در نهایت این طرح از سوی بانک مرکزی لغو و سامانه چکاوک جایگزین آن شد.

بسته مدیریت اعتبارات اسنادی:

کلیه مراحل ثبت یک اعتبار اسنادی (LC)، از ثبت پیش فاکتور، تا تبادل اسناد اعتباری و تسویه آن به صورت کامل برای نرم‌افزار سیمیا طراحی و پیاده سازی شد.

بسته مدیریت مصوبات حد تسهیلات / ضمانتنامه:

حد اعتباری به منظور اجتناب از تکرار مراحل اجرایی مربوط به اعطای اعتبار مانند تشکیل پرونده، بررسی، تعیین و اخذ وثیقه و صدور مصوبه به مشتریانی که برای تأمین سرمایه در گردش خود به طور مستمر از تسهیلات استفاده می‌کنند، اعطاء شده و دارنده حد اعتباری می‌تواند به صورت یکجا یا به تدریج از تسهیلات مربوطه تا سقف تعیین شده استفاده کند. این مهم در این بسته برای اعطای تسهیلات سیمیا، پیاده سازی شده است.

پیاده سازی ادمین سیمیا:

به منظور ایجاد امکان برای مدیران بانک، برای تغییر در پارامترهای مختلف سیمیا، شرکت بهستان پیاده سازی یک نرم افزار جدید به عنوان ادمین سیمیا را به شرکت فرازپردازان واگذار کرد. از ویژگی‌های نرم‌افزار پیاده‌سازی شده، استفاده از تکنولوژی Hibernate و همچنین ثبت تمامی عملیات کاربر ادمین است که برای پیگیری و کنترل عملیات انجام شده ضروری است. از جمله ماژولهایی که برای ادمین پیاده سازی شده است و در اختیار موسسات قرار گرفته است، به شرح روبرو است.

خدمات طراحی، توسعه و پشتیبانی فنی سامانه سیمیا

از سال ۹۱ تاکنون، به تدریج شرکت فرازپردازان، بخش اعظم امور توسعه و راهبری نرم افزارهای سیمیا۵، سیمیا۴ و سبا را در حوزه‌های مدیریت فنی، تحلیل، طراحی، پیاده‌سازی، تست و پشتیبانی فنی بر عهده گرفته است.