logoامروزه استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات الکترونیکی برای انجام امور بانکی امری روزمره و فراگیر شده است. بانک‌ها و نهادهای مالی کشور با توجه به صرفه جویی اقتصادی و همچنین افزایش کیفیت خدمات، شبکه‌های وسیعی از ابزارهای مالی، بانکی و پرداخت راه‌اندازی نموده‌اند. در این میان بعضی از این دستگاه‌ها مانند دستگاه‌های خودپرداز و کیوسک‌ها دارای اهمیت ویژه‌ای هستند، چرا که درصد بالایی از حجم درخواست‌ها و تراکنش‌های مالی توسط این دستگاه‌ها انجام می‌گیرد. به همین جهت در دسترس بودن همیشگی و همچنین بروز رسانی این دستگاه‌ها برای بانک‌ها و نهادهای مالی از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین لازم است دستگاه‌های مذکور به صورت مداوم و ۲۴ ساعته پایش شوند تا در صورت بروز مشکل در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام گردد.

نقد وضعیت موجود

در حال حاضر شرکت‌های تجاری که واردکننده و یا سازنده این دستگاه‌ها هستند خود راهکارهای نرم‌افزاری کنترل و مانیتورینگ را برای هر دستگاه خاص ارائه می‌نمایند. این روش مشکلاتی ایجاد می‌کند که مهمترین آن‌ها به شرح زیر است.

  • عدم امکان همکاری بانک با عاملین دیگر:

نرم‌افزارهای ارائه شده توسط پیمانکاران فقط با تجهیزات عرضه شده توسط ایشان قابل استفاده است. در صورتی که بانک تمایل به خرید دستگاه از مجموعه دیگری برای ارتقاء گستره خدمات داشته باشد، نیاز به استفاده از چند سامانه کنترل و مانیتورینگ خواهد داشت.

  • هزینه بر بودن استفاده از دستگاه‌های جدید:

با عرضه دستگاه‌های جدید بانکی مانند کیوسک، VTM و … مقوله کنترل و مانیتورینگ این دستگاه‌ها برای بانک هزینه‌بر خواهد بود.

  • کیفیت پایین نرم‌افزارهای عرضه شده:

سامانه‌های کنترل و مانیتورینگ ارائه شده جزء خدمات اصلی عرضه‌کنندگان دستگاه‌ها نیست و معمولا به حداقل امکانات مورد نیاز اکتفا می‌شود.

  • عدم ارائه امکانات روال محور:

سامانه‌های موجود در بازار بر اساس نیاز فنی کنترل و مانیتورینگ طراحی شده‌اند و روال‌های کسب و کار بانک در کنترل و مانیتورینگ را دربر نمی‌گیرند.

  • عدم امکان تحلیل داده‌ها:

تحلیل داده‌های دریافتی از دستگاه‌ها، نیازمند وجود بانک اطلاعاتی مرکزی است. سامانه‌های فعلی، به دلیل جزیره‌ای بودن، امکان تجمیع اطلاعات برای تحلیل و ارائه‌ی دانش مفید را ندارند.

dideban

مهمترین ویژگی‌های سامانه دیده بان

پشتیبانی از تمامی دستگاه‌های بانکی

پشتیبانی از تمامی دستگاه‌های بانکی اعم از خودپرداز، خوددریافت، کیوسک، VTM ، … در یک سامانه

پشتیبانی از WOSA/XFS

پشتیبانی از دستگاه‌های مبتنی بر  Windows Open Service Architecture و غیر آن در یک سامانه

استفاده از Agent یا کنترلر

امکان پیاده سازی مبتنی بر Agent یا Controller یا ترکیب هر دو

پایش بلادرنگ رویدادها

پایش بلادرنگ رویدادهای شبکه‎ی دستگاه‌ها و قطعات هر دستگاه

اطلاع‌رسانی هوشمند

سیستم اطلاع‌رسانی هشدارها و رویدادها مبتنی بر درخت مسئولیت

پیکربندی دستگاه‌های بانکی

امکان پیکربندی (Configure) دستگاه‌ها از راه دور

ارسال دستورات کنترلی

امکان ارسال دستورات کنترلی به دستگاه‌ها

پایش زنده روی نقشه

  • پایش زنده روی نقشه مبتنی بر   Open Street Map  با پشتیبانی از نقشه‌های آفلاین

طراحی Responsive

طراحی Responsive قسمت‌های مهم سامانه مانند نقشه (قابل استفاده در گوشی و تبلت)

پشتیبانی از دستگاه‌های جانبی

پشتیبانی از دستگاه‌های جانبی مانند دوربین‌های نصب شده روی دستگاه

گزارش‌های متنوع

ارائه گزارش‌های متنوع عملکردی برای بهبود روال‌های پشتیبانی

PUSH

استفاده از مدل اطلاع‌رسانی Push به جای Pull

ارتباط امن

برقراری کلیه ارتباطات بصورت رمزنگاری شده و امن

سیستم مدیریت محتوا

با قابلیت‌های زمان‌بندی، بروزرسانی و مدیریت پهنای باند

امکان یکپارچه شدن با سامانه‌های تعمیر و نگهداری

معماری Scalable

(استفاده از MQ، جدا بودن سامانه کاربران و تحلیل از هسته اصلی، مبتنی بر وب، …)

رویداد، هشدار و اطلاع‌رسانی

این سیستم رویدادهای تولید شده در دستگاه را دریافت کرده و بر مبنای این رویدادها هشدارهای متناسبی تولید می‌کند. پس از برطرف شدن ایراد دستگاه یا قطعه، رویداد رفع ایراد به سیستم ارسال شده و سیستم پس از دریافت این رویداد، هشداری که تولید شده بود را غیرفعال می‌نماید.

به محض بروز خطایی در دستگاه‌ها یا قطعات، هشدارهای لازم تولید شده و با توجه به محدوده دسترسی کاربران، به آنها اطلاع داده خواهد شد. هشدارها، زمان دقیق وقوع و سایر جزئیات آنها از روش‌های مختلفی از جمله نقشه و یا نمودارهای تعبیه شده در سیستم، قابل دسترسی خواهند بود. از طرفی، علاوه بر هشدارهای پیش‌فرض موجود در سیستم، کاربر قادر است با توجه به نیاز خود برای رویدادهای مختلف، اطلاع‌رسانی‌های دلخواهی را تعریف نماید، تا به محض وقوع این رویدادها، بصورت SMS و یا ایمیل به کاربران ذی‌صلاح اطلاع‌رسانی شود.

همچنین برای هر هشداری، کاربر می‌تواند یک نوع اطلاع رسانی بصورت پیامک و یا ایمیل تعریف نماید. به عنوان مثال کاربر می‌تواند تعریف کند که در زمان از کار افتادن دستگاه کارتخوان، پیامکی به مسئول فنی دستگاه ارسال شود و بعد از گذشت یک ساعت از خرابی دستگاه، در صورت عدم رفع ایراد، به مدیر شعبه نیز پیامک ارسال شود. تمام این عملیات در دیده‌بان به سادگی قابل انجام بوده و کاربر تنها بایستی رویداد مورد نظر خود، مدت زمان بعد از وقوع رویداد و افراد گیرنده را مشخص نماید

رویداد، هشدار و اطلاع‌رسانی

نقشه

یکی از قسمت‌های پرکاربردی که در این سامانه در نظر گرفته شده است، نقشه می‌باشد که دستگاه‌ها در وضعیت‌های مختلف و به تفکیک استان و شهر قابل نمایش می‌باشند. زیرسیستم نقشه در این سامانه برای استفاده راحت مدیران، در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها نیز قابل استفاده است. این نقشه به گونه ای پیاده‌سازی شده است که هم بصورت آنلاین و با استفاده از اینترنت، و هم بصورت آفلاین و بوسیله سرور محلی OSM مورد استفاده قرار بگیرد. در نقشه دستگاه‌های دارای هشدار فعال و یا دستگاه‌های نیازمند توجه به تفکیک رنگ قابل مشاهده هستند و کاربر قادر است این اطلاعات را بنا به نیاز خود فیلتر نماید. تمامی اطلاعات نمایش داده شده در نقشه بصورت خودکار بروزرسانی می‌گردند. همانطور که در اشکال ملاحظه می‌گردد، اطلاعات نمایش داده شده روی نقشه، متناسب با درجه‌ی بزرگنمایی تغییر می‌کنند. همچنین امکان مراجعه به اطلاعات جزیی دستگاه‌های نمایش داده شده روی نقشه، براحتی و با یک کلیک فراهم است.